Damašská růže v ohrožení

Symbol krásy pod palbou zbraní

růže 15

Rosa damascena, též někdy růže bulharská, nebo chcete-li růže OTTO, to jsou další názvy pro damašskou růži, jednu z nejcennějších rostlin na světě. Pro svou znamenitou vůni a terapeutické účinky je lidem známá už tisíce let. Jak napovídá název, jejím domovem je oblast kolem syrského hlavního města, odkud se začala vyvážet do Evropy v období křížových tažení. Stala se symbolem lásky a krásy, a staří Řekové jí zasvětili bohyni krásy Afroditě. Dnes už se pěstuje i jinde, například v Íránu, Turecku, Bulharsku, Maroku či ve Francii, svou kvalitou se však nevyrovná té původní z oblasti an-Nabek severovýchodně od Damašku. Tady se ale už déle než pět let válčí, a tak se její produkce dramaticky snížila a cena neustále roste.

růže 17

Zdrojem všech blahodárných účinků této rostliny je esenciální olej, který se z okvětních lístků růže získává parovodní destilací. K výrobě 1 kg čistého růžového éterického oleje je však zapotřebí až pěti tun čerstvých květů, k získání pouhého 1 ml potřebujeme tedy asi dva a půl tisíce okvětních lístku.

Vedle výroby parfémů se hojně využívá v aromaterapii pro svou schopnost snižovat stres, úzkost a deprese, harmonizovat mysl, zlepšit náladu a pozitivní myšlení, ale také uvolnit napětí, mírnit bolesti hlavy, ulevit při nevolnostech, podpořit krevní oběh. Růžový esenciální olej v aromaterapii pomáhá ženám mírnit menstruační či přechodové potíže a v neposlední řadě je i účinným afrodiziakem.

růže 16

Extrakt z damašské růže obsažený v přírodních pleťových krémech má blahodárný vliv na pleť, vyhlazuje vrásky, zklidňuje podrážděnou pleť, podporuje hojení jizev, pomáhá léčit ekzémy a vyrážky. Krémy jsou vhodné pro všechny typy pleti.

Je to neobyčejný dar přírody a nezbývá než doufat, že válečný konflikt v Sýrii skončí a že se vedle statisíců vyhnaných lidí k Damašku vrátí i nekonečné plantáže kvetoucích růží.