Detoxikace – čištění organismu se stává námětem mnoha odborných i laických článků. Téma, které před 20-30ti lety zajímalo pouze úzkou skupinu odborníků a poučených laiků, se nyní stává součástí mnoha diskuzí. Je tedy čištění organismu důležité? Nestačí se pouze stravovat běžným způsobem?

Celkové zatížení organismu se v posledních desetiletích významně zvýšilo. Na jedné straně se člověk mnohem více potkává s nekvalitní stravou, alergeny, toxiny, chemikáliemi, žije často v místech se znečištěným životním prostředím, pod vlivem elektromagnetického smogu, v hluku a běžně nemá klid, tmu a ticho ani v noci, aby si dostatečně odpočinul. Na druhé straně jsou po něm požadovány výrazně vyšší výkony a žije v daleko vyšším stresu.

Pokud je tělo vystavováno vyšším zátěžím a mnohým stresorům, obranný systém zpočátku odolává, ale časem se vyčerpá a oslabí se. Už není schopen věnovat tolik energie na boj s nepříznivými vlivy, infekcemi apod. Přirozená imunita klesá a člověk se stává náchylnější k nemocem. Takto vyčerpaný organismus se nedokáže účinně zbavovat odpadních látek a postupně se zanáší nevyloučenými odpady. Tyto látky se nazývají homotoxiny.

Mnoho lékařských studií prokázalo negativní vliv homotoxinů na imunitu člověka.

Proto první zásada zdravého životního stylu je: vyčistit organismus

 

 

Jak probíhá zanášení organismu a boj s vnitřním znečištěním?

První fáze: Vylučovací

Všude, kde jsou v organismu sliznice, si tělo vytvoří sekret a snaží se škodlivé látky vyloučit (stolice, moč, slzení, menstruace, hleny). Člověk smrká, kašle, je zahleněný, potí se. Na psychické úrovni se jedná o nervozitu a neklid.

Druhá fáze: Reakční

Zánět. Jde o boj organismu s jedy – organismus chce škodliviny a jedy spálit v „ohni“ zánětu. Bakteriím a virům se v takovém prostředí nedaří. Moderní lidé však nedávají svému tělu čas a klid na to, aby se s daným problémem vypořádalo samo. Pohybují se tedy v začarovaném kruhu, kdy se záněty opakovaně objevují na různých místech organismu.

Třetí fáze: Ukládací

Pokud organismus již nestačí škodliviny vylučovat, začne je ukládat v mezibuněčném prostoru kdekoliv v těle. Často je to provázeno vzrůstem váhy, kameny a pískem např. v ledvinách. Dostavuje se zácpa, ženám se objevuje celulitida. Vznikají křečové žíly a hemeroidy, tvoří se otoky a cysty.

Čtvrtá fáze: Impregnační

Škodliviny již narušují vnitřní strukturu buněk a způsobují poruchu funkce orgánů. Objevují se chronické záněty, chronický únavový syndrom, alergie, ekzémy, migrény, vředové choroby, deprese a mnoho dalších problémů.

Pátá fáze: Degenerační

Onemocnění se naplno rozvíjí a je diagnostikováno (např. artróza, cukrovka, roztroušená skleróza a mnoha dalších).

Cílem detoxikace organismu je těmto fázím zanášení předcházet.

A jak se těchto jedů zbavit? Čtěte víc ZDE