Slovo odborného garanta

Na našich stránkách Ateliéru zdraví se zabýváme zdravým životním stylem a zdravím.

Víme ale, co pojem "zdraví" vlastně znamená? Pojďme se na "zdraví" podívat trochu blíž.

Co je ZDRAVÍ?

Každý si pod pojmem zdraví představuje něco jiného. Když se lidí ptám, často se setkávám s odpovědí typu „Zdraví? Že mě nic nebolí.“ nebo „Že se necítím nemocný“. Ale skutečně to stačí? Je to skutečně zdraví?

Definice WHO (Světové zdravotnické organizace) popisuje zdraví následovně: 

"ZDRAVÍ JE STAV NAPROSTÉ FYZICKÉ, PSYCHICKÉ A SOCIÁLNÍ POHODY"

Pohoda, co to je? Podle mě je zdravý ten, kdo má dostatek energie, radosti a nadšení. Nikoli pouhá nepřítomnost bolesti, ale dostatek energie na veškeré činnosti, které ten den má dělat. A nejen aby měl dostatek energie věci dělat, ale aby je dělal také s nadšením a s radostí, aby se usmíval, aby se ráno probudil dobře vyspaný, aby se cítil, jako když byl malé dítě, kdy měl spoustu elánu a energie, aby s radostí dělal každou činnost, kterou si ten den naplánoval, aby se smál a radoval se všemi ostatními.

Z tohoto pohledu se nabízí otázka "Kdo z nás je opravdu zdravý?" Nejsme všichni svým způsobem nemocní? Je dnes někdo, kdo by byl opravdu zdravý? Rozhlédněme se kolem sebe. Podívejme se, kolik lidí kolem nás je radostných, veselých, rádo a s velikou energií vykonává všechny své činnosti.

Někteří lidé tvrdí: "Já jsem zdravý, protože si nepřipouštím žádnou nemoc. Já si nepřipouštím, že bych mohl být nemocný." To je naprosto v pořádku. Určitě je potřeba žít bez obav z nějaké nemoci, ale na druhou stranu, pokud nebudeme žít správným způsobem, správným životním stylem, tak dříve nebo později nás nemoc doběhne, a to i přesto, že si ji nepřipouštíme (když se nebudeme dobře starat o své auto, tak se také dříve či později porouchá).

Znám lidi, co byli vážně nemocní a takzvaně si nemoc nepřipouštěli, ale spíše ji ignorovali. Ignorovali signály těla, které jim říkaly: "Hele, je potřeba něco se mnou udělat! Pomoz mi! Takhle už dlouho nevydržím!" (Stejně jako se rozsvítí kontrolky v autě.) Náš organismus vždy dává nějaké signály, je-li potřeba dát něco do pořádku. Známé přísloví praví: „LÉKAŘ LÉČÍ A PŘÍRODA UZDRAVUJE.“ I ze své praxe v nemocnici jsem dospěl k tomu, že je to tak. Člověk jen musí vytvořit podmínky k tomu, aby si tělo dokázalo vyspravit, co potřebuje. A pokud podmínky dostane, má neuvěřitelnou schopnost regenerace a neuvěřitelnou schopnost léčit samo sebe. 

Pokud však nemoc ignorujeme, říkáme si "mně se to stát nemůže", žijeme způsobem, který naše tělo huntuje, a přitom zcela ignorujeme veškeré varovné signály, tak může dojít k tomu, co se stalo bratrovi mého dobrého kamaráda, který v nějakých třiceti letech dostal infarkt z ničeho nic. Do té doby zdravý člověk, plný života a optimismu, a najednou BUCH! a bylo to tady. Ale ono se to nestalo ze dne na den, najednou. To jeho životní styl ho dovedl k tomu, že jednoho dne tělo vypovědělo službu. (Co se stane, když budeme v autě ignorovat kontrolku, že nám dochází benzín?)

Jak si tedy zajistit zdraví? Co můžeme dělat? Samozřejmě první věc je žít šťastně, spokojeně, těšit se z toho, co se kolem nás děje, jak se máme. To nám pomůže k tomu, aby naše tělo bylo správně nastaveno a správně pracovalo. Ale jsou potřeba ještě další věci.

V prvé řadě je potřeba umět své tělo, ale i mysl a duši, zbavovat věcí, které už nepotřebuje, které jsou odpadem, které mu překáží a brzdí ho. To se týká jak zplodin metabolismu (stejně jako auto potřebuje výfuk, aby se zbavilo spáleného paliva), ale také nepotřebných myšlenek, nepotřebných názorů a nepotřebných křivd. Ty je třeba umět odpouštět (tak jako komín vypouští kouř). Odpouštět druhým a hlavně a převážně sám sobě.

Na druhou stranu je potřeba také zajistit, aby tělo mělo vše, co potřebuje. A opět nejenom naše tělo, ale i mysl a celá duše.

Tyto dva základní principy jsou potřeba k tomu, abychom byli zdraví. Zbavit se všeho, co nepotřebujeme a co už nám škodí, a naopak dodat vše, co tělo potřebuje, aby bylo schopné se postarat samo o sebe.

Jakým způsobem toho ale můžeme dosáhnout? V prvé řadě se musíme naučit, jak vynášet odpadky, jak je vyhazovat, jak se jich zbavovat. A to jak odpadky fyzické, tak také duševní a duchovní. A na našich stránkách se budeme zabývat různými způsoby, různými technikami a různými postupy,  jak se zbavit toho, co naše tělo, náš organismus, naše mysl a naše duše nepotřebují.

V druhé řadě se na našich stránkách budeme zabývat tím, jakým způsobem zajistit optimální podmínky pro fungování našeho těla, jak doplnit vše, co organismus ke správnému fungování potřebuje.

Je mnoho otázek, které mohou být kladeny, a my se pokusíme na řadu z nich odpovědět.

Přejeme Vám příjemné čtení a přivítáme jakékoli Vaše názory, byť souhlasné nebo nesouhlasné, jakým způsobem obohatit naše stránky a jakým způsobem je dále rozvinout, abychom společně dosáhli skutečného zdraví a celý náš život byl šťastný a radostný.

Krásný den

MUDr Ondřej Nývlt